Nepal Halı Yıkama
Nepal Halı Yıkama-1

Nepal halılarını yıkarken en büyük zorluk, yıkama sırasında renkleri karıştırmaktır. Nepal halı yıkama işlemi kesinlikle tutarlı bir şekilde yapılmalıdır. Nepal halıları temizlerken, büyük ölçüde kir ve tozdan arındırılmış halı ıslandıktan sonra, temizlik işlemi gereksiz yere zaman kaybetmeden başlar. Temizledikten sonra tekrar hızlı ve hızlı bir şekilde fırçayla yıkanır.

Nepal halıların yıkanması sırasında yıkama suyunun sıcaklığı 18°C'nin üzerinde olmamalıdır. Nepal halıları, ipek halılara zarar vermemek için test edilen özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Nepal fırçalanırken, çekme ve aşınmayı önlemek için yumuşak fırçalarla yıkanmalıdır. Nepal halısının uzun bir tüy yapısı olması durumunda, halı şampuanının tüy ile taban arasına nüfuz etmesini sağlamak için tek taraflı silme yerine önce ileri geri silme uygulanabilir. Kullanılan şampuanın Nepal halılarının kalitesine uygun olması da önemlidir.

Etkili kimyasalların kullanılması Nepal halılarına zarar verebileceğinden, lekeleri tedavi etmek için kullanılacak ürünleri dikkatli bir şekilde seçmeli ve leke çıkarma işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelidir. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntı içeren halı asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yıkama sırasında donuklaşan ve sertleşen Nepal halıları, yıkandıktan ve kurutulduktan sonra tiftik yönünde bir çözücü ile silinmeli ve yüzeyin yumuşaklığını ve parlaklığını geri kazanmalıdır.

WhatsAppWhatsApp