Yün Yorgan Yıkama
Yün Yorgan Yıkama-1

Yünlü yorganların yıkanması sırasında lekelerin ve kirlerin temizlenmesi ne kadar önemli olursa olsun, bakteriyel temizlik yapmak da önemlidir. Bununla birlikte, yün yorganların yıkanması halıların yıkanmasından farklıdır. Yün yorganların temizlenmesi diğer elyaf yorganlardan çok farklıdır. Elyaf yorganlarını çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz, ancak yün yorganlar makinelerde ıslak, sıcak yıkama ve kimyasallara maruz kaldıklarında kesinlikle küçülürler ve bozulurlar ve üzerlerinde sarı-sarı lekeler ortaya çıkarlar.

Yorgan temizleme işlemine başlamadan önce, varsa çıkarılması zor olan lekelere uygulama yapılır. Renk oluşturma ile ilgili bir sorun varsa, ayırıcı kullanılır. Sonra kuru temizleme yapılır. Yıkanmış bir yorganın kurutulması dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Çünkü yün yorganları kurutmak kolay değildir. Lif veya yün olsun, biraz nem kalsa bile, mutlaka sorunlar ortaya çıkacaktır. Her yorgan ve halı, kumaş yapısına, dolgu yapısına ve dokuma tekniğine bağlı olarak farklı bir programda yıkanır.

Tipin belirlenmesi, yorgan yıkama programının tanımlanması açısından önemlidir ve bu tanım sırasında yün yorgan olarak tanımlanan yıkanacak malzemeler aşağıdaki kurallar çerçevesinde silinir.

  • Yün yorganların yıkanması sırasında yıkama suyunun sıcaklığı 25°C'yi geçmemelidir.
  • Yün yorganlar, dolgu malzemesinin hassasiyeti nedeniyle özel temizleyicilerle yıkanabilir.
  • Yıkama sırasında keçeleşmeyi önlemek için, yünlü yorgan yıkarken ağır hareketlerle zarar vermeden yıkamanız gerekir.

 

WhatsAppWhatsApp